Your address will show here +12 34 56 78

Menedżer Roku 2008

„PolskaDziennik Łódzki” oraz Łódzka Loża Business Centre Club po raz pierwszy przyznały prestiżowe nagrody – statuetki Menedżera Roku Regionu Łódzkiego 2008. Zdobyli je Jacek Szwajcowski (PGF) w kategorii duże firmy oraz Józef Grot (ZPMGROT). Nasz konkurs od początku różnił się od innych tego typu rywalizacji.


Przede wszystkim – od początku nie mieliśmy żadnego wpływu na jego wyniki końcowe. A toczył się on już od lata tego roku. Najpierw grono 160 elektorów z województwa łódzkiego – menedżerów (w tym spółek giełdowych), samorządowców, polityków i naukowców – specjalistów od zarządzania – poprosiliśmy o wytypowanie w obu głównych kategoriach konkursu – od 3 do 5 kandydatów. Po miesiącu zebraliśmy odpowiedzi i policzyliśmy je. Osoby, które miały najwięcej wskazań, przeszły do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego.


W ten sposób po 30 menedżerów z obu grup poprosiliśmy o przesłanie nam ankiet, zawierających obiektywne informacje o ich tegorocznych i ubiegłorocznych osiągnięciach. Kiedy już mieliśmy od nich komplet dokumentów, do pracy zabrali się najlepsi łódzcy specjaliści od zarządzania – w tym profesor Jan Jeżak, szef Zakładu Zarządzania Strategicznego w Katedrze Zarządzania Przedsiębiorstwem Uniwersytetu Łódzkiego oraz profesor Łukasz Sułkowski, prorektor Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Wspomogła ich Łódzka Loża BCC. Naukowcy i eksperci, porównując dane przesłane przez menedżerów firm z regionu łódzkiego, brali pod uwagę ich specyfikę, co pozwalało zpowodzeniemporównywać ze sobą firmy różniące się znacznie branżą i rodzajem działalności. Po tym etapie, w grze pozostało po pięciu nominowanych menedżerów w obu grupach.


Wtedy to, na początku grudnia, do pracy przystąpiła kapituła naszego konkursu.Wjej skład weszli: wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, profesor StanisławBielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, profesor Włodzimierz Nykiel, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Jan Jeżak, profesor Łukasz Sułkowski, Aniela Bednarek, kanclerz Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Krzysztof Borkowski, kanclerz Łódzkiej Loży BCC, Marcin Polak, prezes oddziału Polskapresse Prasa Łódzka, Robert Sakowski, redaktor naczelny„Polski Dziennika Łódzkiego”, Zbigniew Wierucki, Łódzka Loża BCC oraz Paweł Domarecki ,„Polska Dziennik Łódzki”. Członkowie kapituły po dyskusji zagłosowali na nominowanych, przydzielając każdemu (w poszczególnych kategoriach) określoną liczbę punktów.


I tak wyłoniono dwójkę zwycięzców. Na tym etapie pozostało nam już jedynie uroczyście wręczyć wyróżnienia, statuetki i poinformować o tym Czytelników. W organizacji gali finałowej, wydatnie pomogła nam Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina.Przed piątkowym koncertem muzyki poważnej, przy wypełnionej sali filharmonii, wyróżnienia odebrali nasi nominowani, zdobywcy statuetek, a niekiedy… ich synowie. Niestety, obowiązki już wcześniej wyrwały nam za granicę część nominowanych, ale godnie zastępowali ich współpracownicy i rodziny. Nasz konkurs – jego pierwsza edycja – przeszedł do historii. Za rok jego kolejna odsłona. Ale już wiadomo, że ma on wielką szansę – a nawet już stał się – najbardziej prestiżowym regionalnym łódzkim konkursem gospodarczym dla menedżerów. Za rok nasze statuetki znów trafią do najlepszych.


Małe i średnie przedsiębiorstwa

Józef Grot

JAK? BEZ ZBĘDNEGO RYZYKA

Z Józefem Grotem, właścicielem firmy GROT, zdobywcą statuetki „Menedżer Roku Regionu Łódzkiego 2008” w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa, rozmawia Paweł Domarecki


CZYTAJ WIĘCEJ

Duże firmy

Jacek Szwajcowski

NIE PRZEWIDUJĘ PORAŻEK

Z Jackiem Szwajcowskim, prezesem i założycielem Polskiej Grupy Farmaceutycznej, Menedżerem Roku Regionu Łódzkiego 2008 w kategorii duże firmy, rozmawia Paweł Domarecki.


CZYTAJ WIĘCEJ

Menedżer Roku Regionu Łódzkiego–Małe i Średnie Przedsiębiorstwa

Nowoczesny zakład produkcyjny Józefa Grota w Starowej Górze otoczony jest doskonale uporządkowanymi terenami rekreacyjnymi dla załogi przedsiębiorstwa. Już choćby to oddaje jedną z idei naszego konkursu – społeczną wrażliwość kandydatów. Statuetkę Menedżera Roku 2008 Regionu Łódzkiego Józef Grot zdobył jednak nie tylko za to. Jego firma rodzinna rozwija się bowiem w zrównoważony sposób. Można ją nazwać czysto łódzkim przedsięwzięciem (choć zaczyna też obecnie ekspansję na rynki innych regionów Polski), prowadzona jest odpowiedzialnie, u podstaw jej rozwoju leży doskonały pomysł biznesowy (własna sieć sprzedaży przetworów mięsnych z wyższej i średniej półki), a od pewnego czasu rozwijany jest też pion wyrobów gotowych, co cieszy szczególnie zapracowane łódzkie panie domu. No i te wyniki ekonomiczne. Wskaźniki idą równo, rok po roku, w górę.

Menedżer Roku Regionu Łódzkiego 2008 –duże firmy

Założyciel i prezes największej w Polsce spółki zajmującej się hurtowym handlem lekami – Polskiej Grupy Farmaceutycznej SA, został doceniony przez kapitułę naszego konkursu przede wszystkim za innowacyjność, błyskawiczną ubiegło- i tegoroczną ekspansję na rynki Europy centralnej oraz Wysp Brytyjskich, a także za stawianie na biznes społecznie odpowiedzialny i uczynienie z Łódzkiego i Łodzi europejskiego centrum operacyjnego Grupy. Jacek Szwajcowski zaczynał swój biznes w Łodzi od hurtowni Medicines. Szybko jednak jego firma stała się krajowym potentatem, weszła na warszawską giełdę, przekształciła się w grupę, a on sam – zaliczony został do grona najlepszych polskich menedżerów. A w 2008 r., którego dotyczy konkurs, PGF pod kierownictwem swojego lidera, zaczęła szeroko stosować internet do handlu detalicznego lekami, co pozwoliło obniżyć ich ceny.